اختصاص 1 میلیارد ریال یارانه بن کتاب برای کتاب های حوزه علوم پزشکیبه گزارش ایرنا نیکنام حسین پور روز یکشنبه در نشست خبری برگزاری دومین نمایشگاه تخصصی کتب دارویی در اداره ارشاد شهر تهران با اشاره به سیاست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حمایت از نمایشگاه های کتاب، افزود: کتاب های حوزه علوم پزشکی نیاز به روز رسانی مداوم دارند تا دانشجویان به اطلاعات روز دنیا دسترسی داشته باشند.
وی با بیان اینکه 1 میلیارد ریال یارانه ای است که به این نمایشگاه اختصاص یافته تاکید کرد: دانشجویان حوزه علوم پزشکی، دکترا و دکترای تخصصی و داروسازی می توانند تا سقف 300 هزار تومان بن کتاب در محیط نمایشگاه دریافت کنند.
حسین پور افزود: از این مبلغ، 30 درصد توسط معاونت فرهنگی پرداخت می شود و دانشجو با پرداخت مبلغ 210 هزار تومان، یک کارت 300 هزار تومانی دریافت می کند.
وی خاطرنشان کرد: دانشجویان پیراپزشکی، پرستاری و دیگر رشته های گروه های پزشکی دارای بن کتاب با مبلغ متفاوت تری خواهند داشت و احتمالا مانند نمایشگاه بین المللی تهران اعمال خواهیم کرد تا همگرایی بین 2 نمایشگاه ایجاد شود.
مشاور اجرایی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: بانک عامل این نمایشگاه بانک شهر معرفی شده است که در خود نمایشگاه مستقر است.
وی با بیان اینکه بر روند تخصیص یارانه ها نظارت می شود گفت: پرداخت یارانه منجر به برخی تخلفات می شود که کمیته ای متشکل از ناشران و کارشناسان اداره کل ارشاد و معاونت فرهنگی نظارت کامل بر آن دارند تا یارانه به مصرف کننده واقعی شامل ناشران و دانشجویان برسد.

*90 درصد نیاز متخصصان حوزه پزشکی در نمایشگاه کتب دارویی رفع می شود
مهرشاد کاظمی رئیس اداره ارشاد شهر تهران نیز با اشاره به برگزاری سومین نمایشگاه دارویی ایران فارما، دومین نمایشگاه کتب دارویی و پزشکی و اولین نمایشگاه رسانه سلامت محور در شهریور ماه گفت: 90 درصد نیاز متخصصان حوزه پزشکی در نمایشگاه کتب دارویی رفع می شود.
وی افزود: تمام آمار برگزاری این نمایشگاه 2 تا سه برابر شده و تعداد ناشران حاضر در این نمایشگاه از 16 ناشر به 30 ناشر رسیده است.
وی با بیان اینکه نمایندگان چهار ناشر خارجی نیز امسال در نمایشگاه حضور دارند افزود: این نمایشگاه 90 درصد نیاز متخصصان حوزه پزشکی را بر طرف می کند.
کاظمی با بیان اینکه 99 درصد کتب پزشکی را بخش خصوصی چاپ می کند.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به موفقیت آمیز بودن نمایشگاه ها ، امسال اولین نمایشگاه سلامت نیز به مجموعه اضافه شده و در کنار نمایشگاه کتاب و نمایشگاه دارویی 24 نشریه تخصصی فعال سلامت محور حضور خواهند داشت.
وی یادآور شد: در این نمایشگاه کارگاه های آموزشی، نشست های تخصصی با حضور نمایندگان مجلس و متخصصان حوزه سلامت برگزار می شود.
کاظمی تاکید کرد: در پایان نمایشگاه نیز رسانه های برتر معرفی می شوند.
وی در ادامه با اشاره به اهمیت و جایگاه حرفه خبرنگاری ، یکی ازشاخص های توسعه یافتگی را تعداد نشریات عنوان کرد.

* ارائه تخفیف 60 درصدی برای اساتید و دانشجویان
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه افزود: تخفیف 30 درصدی خرید کتاب برای بازدیدکنندگان از سوی ناشران در نظر گرفته شده و معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز یک میلیارد ریال یارانه خرید کتاب برای دانشجویان و اساتید در نظر گرفته که با تخفیف 30 درصدی در اختیار آنان قرار خواهد گرفت.
وی تاکید کرد: با احتساب این تخفیف، دانشجویان و اساتید کتب مورد نیاز خود را در این نمایشگاه با تخفیف 60 درصدی تهیه خواهند کرد.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به گران بودن کتب علوم پزشکی، این فرصت برای دانشجویان و اساتید فرصت بی نظیر است.

* 500 شرکت داخلی و خارجی در نمایشگاه های تخصصی دارویی حضور دارند
عباس کبریایی زاده رئیس سندیکای صاحبان صنایع دارویی نیز در این نشست با تقدیر از حمایت ارشاد و توجه نسبت به برگزاری سه نمایشگاه مرتبط با حوزه دارو در تهران عنوان کرد: سال گذشته 430 شرکت داروسازی در این نمایشگاه حضور داشتند که 95 شرکت خارجی بودند که امسال این آمار به 500 شرکت رسیده و فضایی 15 هزار متر مربعی اختصاص یافته است.
وی با بیان اینکه مخاطب این نمایشگاه ها دانشجویان و اساتید حوزه پزشکی و دارویی هستند، گفت: نمایشگاه های سال گذشته 27 هزار بازدید کننده داشت که یک هزار نفر از بازدید کنندگان خارجی بودند.
وی با بیان اینکه سهمیه در نظر گرفته شده برای شرکت های خارجی 30 درصد است، گفت: رویکرد و سیاست گذاری برای حضور شرکت های خارجی بر این اساس است که در ایران تولید داشته و یا اینکه تولید تحت لیسانس آنها بوده و یا در تولید ماشین آلات دارویی مشارکت دارند.
وی با بیان اینکه در نمایشگاه های گذشته به دلیل تحریم ها بسیاری از شرکت ها تنها اسلاید و تصاویری از ماشین آلات ساخت دارو به همراه داشتند اظهار کرد: در شرایط پسا برجام 30 شرکت از 30 کشور دنیا از جمله آلمان، ایتالیا، استرالیا، فرانسه، اسپانیا، دانمارک، فنلاند، هند و چین در این نمایشگاه حضور داشته و بسیاری از آنان ماشین آلات ساخت دارو را به همراه دارند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر در ساخت دارو کمترین وابستگی را به کشورهای خارجی داریم، گفت: 97 درصد نیاز دارویی کشور از سوی شرکت های داروسازی داخلی تامین می شود و وابستگی به حوزه قطعات صنعتی و ماشین آلات مربوط می شود.

*شعار اقتصاد مقاومتی ندهیم
وی در ادامه با بیان اینکه صنعت نساجی کشور در حال حاضر نابود شده گفت: با روند موجود آینده خوبی برای صنعت دارویی کشور نمی بینیم .
وی گفت: آنچه در 20 سال گذشته برای صنعت نساجی پیش آمد، امروز برای صنعت دارو سازی تکرار می شود و نگران صنعت داروسازی کشور هستیم.
وی با یادآوری دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران تاکید کرد: در یک حمله شیمیایی در جنگ تحمیل 400نفر مصدوم شیمیایی شدند اما دارو برای آنان نداشتیم و امروز خودمان دارو را در داخل کشور ساخته ایم.
کبریایی زاده با اشاره به فعالیت رسانه ها در حوزه سلامت خاطر نشان کرد:برخی رسانه ها حوزه سلامت به وادی سوداگری می کشانند که باید هدایت شوند به سمت رسانه هایی که اخلاق محور هستند.

* ارائه کتب تخصصی در نمایشگاه کتب دارویی
شادمهر راستین عضو شورای سیاست گذاری نمایشگاه های دارویی گفت: نظارت انجام شده که کتاب هایی در این نمایشگاهها حاضر باشند که ناشر اقدام به انتشار آنها کرده است.
وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه رسانه های سلامت محور نیز عنوان کرد: نخستین بار است که رسانه های سلامت محور در یک نمایشگاه جمع می شوند.
وی تاکید کرد: 80 درصد فضای نمایشگاهی به شرکت های دارویی و 120 درصد آن به نمایشگاه کتاب و رسانه های سلامت محور اختصاص داده شده است.
راستین خاطرنشان کرد: کتب تخصصی در این نمایشگاه ارائه شده است.
بر اساس این گزارش سومین نمایشگاه دارویی ایران فارما، دومین نمایشگاه کتب دارویی و پزشکی و اولین نمایشگاه رسانه سلامت محور بطور همزمان در 21و 22 و 23 شهریور در مصلای امام خمینی(ره) برگزار می شود.
خبرنگار: معصومه آقا امینی انتشاردهنده:موسی فعالیان
تهرام/7244/ 1539انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید